Whatsapp Beta Sürümünde Yeni Özellik Yayınlandı

110kere okundu.

Picture in Picture özelliği olarak adlandırılan, Whatsapp’ta gönderilen videoyu sohbet penceresi içinde izleme fonksiyonu sayesinde kullanıcılar bir yandan da mesajlaşmaya devam edebiliyordu. Şimdi Whatsapp, bu özelliği daha da geliştirdi.

PIP özelliği tek sohbet içerisinde aktif olabiliyordu. Sadece geçerli kişi sohbet ekranı açıkken kullanılabilen bu özellik, şimdi farklı bir kişinin sohbet ekranına geçiş yaptığınızda veya Whatsapp’ı arkaplana atıp ana ekrana geçseniz de video küçük bir pencere içerisinde oynatılmaya devam edilebiliyor. Bu fonksiyon Youtube, İnstagram ve Facebook temelli videolarda kullanılabiliyor.

Whatsapp’ın Android Beta Sürümünde yayınlanan bu özelliğin kararlı sürümde yayınlanması birkaç haftayı bulabilir.

Diğer yandan Whatsapp’ta paylaşım yaparken yüzlerce emoji arasından aradığını bulmanız epey güç olabiliyor. Bu da emoji sekmesi açıldıktan sonra altta çıkan arama butonuna dokunduğunuzda emojiyi isim olarak (örneğin: saç, kitap) aratabilmenizi sağlaması da şu anda kullanılabilen bir özellik.

Google, Play Store Tasarımını Yeni Android Sürümü İçin Şimdiden Yeniledi

Google, yeşil rengin hakim olduğu Play Store tasarımını önümüzdeki süreçte yayınlanacak olan Android 10 sürümü doğrultusunda şimdiden yeniledi. Geçmişten beri yeni Android sürümleri yayınlandıkça bazı değişikliklerle Play Store uygulmasının tasarımı yenileniyordu. Ekranın alt kısmında  Oyunlar, Uygulamalar, Filmler, Kitaplar şeklinde tıpkı Youtube uygulamasındaki gibi sekmeler yerleştirilmiş. 

Yeni Android Sürümlerinde İsimlendirme Değişiyor

Google, Android İşletim Sisteminde yıllardır sürdürdüğü sürüm isimlendirmesinde değişikliğe gidiyor. Bugüne kadar versiyon numaralarının yanında birer isimle yayınladığı android sürümlerini artık sadece sayılarla isimlendirmeye başlayacak. Yeni Android sürümünün adının Android 10 olacağı ve sonraki sürümlerin 11, 12, … şeklinde isimlendirilmeye devam edeceği söyleniyor. Android 10

Samsung Galaxy A30s ve A50s Sunuldu

Samsung, daha önce piyasaya sunduğu Galaxy A30 ve A50 modellerinin benzer tasarım çizgilerine sahip “s” versiyonlarını duyurdu.  Galaxy A30s ve A50s olan bu yeni modellerinde Infinity V adını verdiği çentikli Super AMOLED ekran kullanıyor. Galaxy A30s, 6,4 inç büyüklüğünde HD+ ekran, 8 çekirdekli Exynos 7904