Samsung’tan Kızaklı Gövdeli, Dönebilen Kameralı Telefon Galaxy A80

261kere okundu.

Samsung, A10 ile başlayan iki haneli sayılarla isimlendirdiği A serisinde damla çentikli ekran tasarımıyla A70 modeline kadar aynı şekilde karşımıza çıkmıştı. Son olarak, çentiksiz ekran furyasına katılan Samsung, tanıttığı Galaxy A80 modeliyle kullanıcılara hem kızaklı bir telefon gövdesi sunarken hem de öne dönebilen arka kameraların yeraldığı tasarımla sıradışı bir akıllı telefon ortaya çıkardı.
.

6.7 inç büyüklüğündeki Super Amoled ekranla gelen Galaxy A80, 1080×2400 piksel çözünürlüklü ve 20:9 ekran oranına sahip. 8 GB RAM ve 128 GB dahili hafızaya yer verilmiş bu modelde kızaklı gövde yapısından dolayı olsa gerek, hafıza artırabilmek için microSD kart yuvası bulunmuyor. Kızak demişken, ekran arkasından yukarıya doğru kayarak açılan kısımda öne doğru dönen 48 megapiksellik ana kamera, 8 megapiksellik ultra geniş açılı kamera ve derinlik sensörü olarak kullanılan üçüncü kamera led flaş ile birlikte yer alıyor. Ön kamera moduna geçiş yapıldığında kızak yukarı doğru kayar kaymaz arka kameraların yeraldığı modül öne doğru dönerek konumlanıyor.

Galaxy A80’in öne çıkan bir diğer özelliği ise tıpkı fotoğraflarda olduğu gibi videolarda da canlı odak modunun bulunuyor olması. Bu sayede video çekerken, kamera öne odaklanıp arkaplanı bulanıklaştırarak video kaydedebiliyor.

Google, Play Store Tasarımını Yeni Android Sürümü İçin Şimdiden Yeniledi

Google, yeşil rengin hakim olduğu Play Store tasarımını önümüzdeki süreçte yayınlanacak olan Android 10 sürümü doğrultusunda şimdiden yeniledi. Geçmişten beri yeni Android sürümleri yayınlandıkça bazı değişikliklerle Play Store uygulmasının tasarımı yenileniyordu. Ekranın alt kısmında  Oyunlar, Uygulamalar, Filmler, Kitaplar şeklinde tıpkı Youtube uygulamasındaki gibi sekmeler yerleştirilmiş. 

Yeni Android Sürümlerinde İsimlendirme Değişiyor

Google, Android İşletim Sisteminde yıllardır sürdürdüğü sürüm isimlendirmesinde değişikliğe gidiyor. Bugüne kadar versiyon numaralarının yanında birer isimle yayınladığı android sürümlerini artık sadece sayılarla isimlendirmeye başlayacak. Yeni Android sürümünün adının Android 10 olacağı ve sonraki sürümlerin 11, 12, … şeklinde isimlendirilmeye devam edeceği söyleniyor. Android 10