Samsung, Tizen İşletim Sistemini Telefonlarında Kullanmayı Bırakabilir

231kere okundu.

Samsung, ilk günden itibaren Galaxy modellerinde Android kullanarak yola çıkmıştı. Diğer yandan Tizen adını verdiği işletim sistemini geliştirmeye başlayan Samsung. Türkiye pazarında sunulmasa da Tizen İşletim Sistemi’yle çalışan bazı akıllı telefon modellerini piyasaya sürmüştü. Ancak çok iddialı olmayan bu modeller çok fazla önplana çıkmamıştı.

Samsung, yeni telefon modellerinde Android kullanmaya devam etti. Son yıllarda özellikle televizyonlarında Tizen İşletim Sistemi kullnmaya başlayan Samsung. elektronik ekosisteminde markanın kendi işletim sistemi geliştirmesinin çok önemli olduğunu vurgulamıştı. Bu ekosistemde yer alan akıllı telefondan televizyona, akıllı saatlere kadar çeşitli ürünlerinde kendi işletim sistemini kullanmayı amaçlayan bir açıklamaydı. Ancak Hem Android hem de Tizen İşletim Sistemiyle akıllı telefonlar piyasaya süren Samsung satışlarda yaşadığı düşüşü Tizen İşletim Sistemi kullandığı telefonlara bağlıyor olabilir.
Pazar payında yaşadığı düşüş, daha yaygın olarak kullanılan Android’in Tizen’e karşı tercih edilmesi Tizen’in yaygınlaştırılmasının oldukça zor olduğunu gösteriyor. Samsung’un nasıl bir tercihte bulunacağını yeni modellerini tanıtmasıyla görmeye başlayacağız.