Nokia, 3 Yeni Stil Sahibi Telefonla Tekrar Piyasada

4066kere okundu.

Nokia, geçmişte milyonlarca kullanıcının cebine giren tuşlu telefon modellerine, gittikçe dokunmatik ekranlı akıllı telefonların piyasaya hakim olduğu bir ortamda yenilerini ekleyerek,  tuşlu telefon kullanmayı tercih eden kesimlerin ihtiyaçlarını karşılamada bir adım atmış oldu.

Nokia’nın bilindik tasarım anlayışını devam ettirdiğinin görüldüğü 3 yeni tuşlu telefon, gerek sağlamlık gerekse stil bağlamında ele alınmış.

İlk olarak en ucuz fiyat vurgusuyla öne çıkarılan Nokia 110 modeli renkli gövdesiyle göze çarpıyor. Okyanus mavisi, pembe ve siyah renk seçenekleriyle sunuluyor. Çıkarılabilir 800 mAh bataryanın bulunduğu Nokia 110, tek şarjla 18,5 güne kadar bekleme süresi vaadediyor. 1.77 inç QQVGA renkli ekranın kullanıldığı modelde 4 MB dahili hafızanın bulunmasından dolayı sizi microSD hafıza kartı kullanmaya mecbur bırakıyor. MP3 çalar ve QVGA arka kameranın bulunduğu Nokia 110’da depolama alanı olarak bu konuda sadece 32 GB’a kadar microSD kart desteği sunulmuş. Nokia’nın ele oturan kavisli gövde tasarımına sahip Nokia 110, 20 dolar fiyat etiketiyle yılların kaliteli markası olarak oldukça iddialı.

İkinci modeli ise Nokia 800 Tough. Sağlamlık vurgusuyla öne çıkarılan bu model, suya ve toza dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Gövde kenarlarındaki girişlerin tıpa ile kapatıldığı Nokia 800 Tough, IP68 sertifikasına sahip. Zorlu arazi koşullarına göre tasarlanmış olan modelde batarya kapasitesi de tuşlu bir telefonda olabildiği kadar yüksek tutularak daha uzun şarj dayanım süresi sunulmuş. 2100 mAh bataryanın yer aldığı Nokia 800 Tough, tek şarjla 1032 saate (43 güne)  kadar bekleme süresi vaadediyor. 512 MB RAM ve 4 GB dahili hafızanın bulunmasının yanısıra 32 GB’a kadar artırılabilir microSD hafıza kartı desteği de sunuyor. Snapdragon 205 işlemciye sahip olmasıyla birlikte 4G desteği de bulunuyor.. -20 ile 55 ºC sıcaklık değerleri arasında çalışabilmesinin yanısıra gövde yanlarının tırtıklı bir yapıda olmasından dolayı elle kavramada güven verecek şekilde tasarlanmış. Doğa ve ağır çalışma şartları baz alındığı için GPS ile Google Haritaların navigasyon olarak kullanılmasına olanak sağlıyor. Gövdenin altında iple bağlama çentiği de telefonun taşınmasında farklı bir seçenek sunuyor. Bu modelde siyah çelik ve çöl kumu renk seçenekleri sunuluyor.

Son olarak kapaklı bir şekilde tasarlanan Nokia 2720 Flip, katlanabilen tuşlu telefon kullanmayı sevenler için stil sahibi bir model olarak karşımıza çıkıyor. Üst kanatta 2.8 inç QVGA renkli ekran, alt kanatta ise tuş takımı bulunan telefon gövdesi katlandığında üstte saat tarih ve gelen arama ve mesajların gösterildiği renksiz bir ekranla kullanıcıları karşılıyor. 1500 mAh bataryanın bulunduğu telefon tek şarjla 28 güne kadar bekleme süresi vaadediyor. Siyah ve gri renk seçenekleriyle sunulan Nokia 2720 Flip, Snapdragon 205 işlemci, 4 GB dahili hafıza, 512 MB RAM ve 32 GB’a kadar attırılabilir microSD hafıza kartı desteğine de sahip.

Youtube, Facebook ve Whatsapp uygulamalarının da bulunduğu KaiOS işletim sistemini kullanan modeller, tuşlu telefonda bu imkanları kullanıcılara sunuyor.