Google, Play Store’daki Kötü Niyetli Uygulamaları Filtreleyerek Kaldırdı

301kere okundu.

Google, uygulama mağazası Play Store’daki uygulamaları inceleyerek birçok kötü niyetli  uygulama tespit etti. Filtrelenen bu uygulamalar Play Store’dan kaldırıldı. Bu uygulamalar arasında yüz binlerce kez indirilmiş oyunlar da bulunuyor. Kullanıcı bilgilerini çalma amacı taşıyan bu tip uygulamaların tespit edilmesi birçok organizasyonu da deşifre etmiş oldu. Örneğin Google, incelemeleri sonucunda uygulama mağazasından kaldırdığı oyunlardan bazılarını takip ettiğinde çalınan verilerin İstanbul‘daki bir geliştiriciye yönlendirildiğini ortaya çıkardı ve bu kötü niyetli zararlı uygulamaları Play Store’dan kaldırdı.

Araba yarışı gibi görünen bu oyunlar, telefonunuzun internet ağına tam erişim sağlıyor ve kişisel verilerinizi 3. şahıslarla paylaşıyor.

Google, anti-virüs firmalarının hazırladığı raporlar doğrultusunda uygulama mağazasında bu temizliği gerçekleştirdi. Google, bu sayede Play Store’u bu tür kötü niyetli uygulamalardan temizleyerek güvenli bir uygulama mağazası olmakta oldukça kararlı olduğunu göstermiş oldu.